Asány jsou jen ta vykukující třetina ledovce

O tom, co je to jóga toho bylo napsáno už hodně. Někdo má jógu spojenou s meditací, někdo se stojem na hlavě. Obojí může ale nemusí být jógou. Jóga se totiž odehrává uvnitř, a tak se dá říct, že je vlastně neviditelná 😀

Někdy může být jóga zábavná, ale většina naši jógové praxe se odehrává v tichosti uvnitř naší mysli. Jóga nás učí vnímat své tělo a odhalovat skrytá napětí, která se v něm hromadí. Navenek tedy můžete stát na hlavě, nebo dělat trikonásánu, a stejně to jóga nebude, pokud budete plánovat, co musíte koupit na večeři 😀

Navštěvovat hodiny jógy je zábavné a inspirativní, samostatná praxe však tomu všemu dodá naprosto nový rozměr.

Na hodině vám stále někdo říká, co máte dělat, někdo se na vás připravil a vy se můžete nechat vést. A zvláště pokud děláte pozice, které jsou pro vás náročnější nebo nové, jste pozorní a vaše mysl je přítomná. Když začnete cvičit sami doma, musíte vy sami vést své tělo – tedy vnímat, co se děje bez toho, aby vám někdo neustále připomínal, co by se v pozici dít mělo. A zvláště pokud opakujete stále tutéž známou sestavu, stává se bytí v přítomnosti skutečnou výzvou. Všechno má své pro a proti a obojí by se mělo doplňovat. Všichni bychom měli být sami sobě žáky i učiteli, a přitom si zachovat schopnost nechat se vést někým jiným.

Na lekci jógy doma i ve studiu bychom měli být především sami se sebou a poznávat své tělo, komunikovat s ním. Uvědomovat si jeho limity, zpomalit, když to potřebuje, a naopak se do toho pořádně opřít, když máme chuť.

Každý jsme jiný a naše psychické a fyzické možnosti se mění každý den. To, co včera šlo snadno, se nemusí dařit dnes. Energie stoupá a klesá, uzpůsobujte tedy svou jógovou praxi tomu, co je teď, ne tomu, co bylo včera ani tomu, co byste chtěli zítra. Cvičení asán znamená spojení těla a mysli, vnímání pohybu a pocitů, které v těle vyvolává.

Jóga je uvnitř, tady a teď. A na povrchu může být cokoli, třeba ty asány 😀

Komentáře
 • Buďme spolu na FB:
 • Online kurz ZDARMA!
 • Chcete si zacvičit doma?

  yinyang-widget.jpg

 • Praktikujete Ashtanga vinyasa yogu?
 • Inspirace na váš email?

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Monika Winklerová) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

 • Kategorie
 • Nejnovější články