Feel the balance

Vzpomínáte si na svou první hodinu jógy a první pozici stromu? Rady jako „soustřeď se na jeden bod a na nic jiného nemysli“ jsou často velmi vratké a většina padá k zemi jako hrušky. Jak je to vlastně s těmi balančními pozicemi? Je na ně potřeba nějakých speciálních svalů?

Každá balanční pozice je jiná, výborně posilují hluboký stabilizační systém, ale přesto teď budu tak trošku paušalizovat, když řeknu, že žádné speciální svaly třeba nejsou. Když budete v pozici po páté bude to jiné, a když v ní budete po stopadesáté bude to taky jiné 😀 Praxí se všechno mění a srovnává.

Není to ani tak tím, že bychom budovali nové svaly, je to především o naší mysli, nebo celkově – o nervové soustavě.

Na počátku toho všeho nevěříte, že to zvládnete a vaše tělo to ještě nezná. Nechápe, co se děje, není zvyklé držet v pozici a trvale vysílat impulz do svalu, ať drží zpevněný. Když to ale budete opakovat, tělo je neuvěřitelně inteligentní a na holičkách vás nenechá. Pochopí a připraví se.

Je to jako když si prodíráte cestu polem, kudy ještě nikdo nešel. Když jí budete chodit každý den, cestička se vyšlápne a když budete příště chtít jít, prostě už tam bude. Asi tak nějak to funguje s naší nervovou soustavou.

Takže to není o svalech – to je dobrá a někdy i špatná zpráva. Jsme totiž bytosti lidské a emocionálně často nestabilní, a tak se třeba jednoho dne vzbudíte a zjistíte, že noční vichřice cestičku zcela rozfoukala a skryla. Budete si jí muset znovu prošlápnout, ale co myslíte – bude to stejné jako na začátku?

Balanční pozice jsou úžasný trénink naší mysli, zvláště na počátku, kdy je všechno nové a neosahané. Nutí nás být plně soustředění.

A na závěr se ještě vrátím k těm svalíkům – to, co nás drží v pozici je naše nervová soustava, to ovšem neznamená, že neposilujeme. Balanční pozice nenápadně pracují i na zpevnění těla, ikdyž by se mohlo zdát, že se vlastně nic neděje 🙂

Komentáře
 • Buďme spolu na FB:
 • Online kurz ZDARMA!
 • Chcete si zacvičit doma?

  yinyang-widget.jpg

 • Praktikujete Ashtanga vinyasa yogu?
 • Inspirace na váš email?

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Monika Winklerová) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

 • Kategorie
 • Nejnovější články