Menstruační kalíšek

Vyzkoušeli jste už menstruační kalíšek? Jako většina žen, i já jsem kolem něho dlouho rozpačitě chodila, a až po dlouhé době se odhodlala vyzkoušet. A dnes bych na něj nedala dopustit, je to sto a jedna. Vlastně žasnu, že někdo stále používá vložky, nedejbože tampóny.

Menstruace s kalíškem je prostě úplně jiná – čistá a pohodlná. Kalíšek se nezavádí hluboko, ani ho necítíte a leckdy se může stát, že na menstruaci zapomenete. Což teda s vložkama nehrozí.

Kalíšek vydrží mnoho let, jeho životnost je 5 až 15 let, a to je asi taky důvod, proč reklamu na něj nenajdete v televizi, není to prostě velký byznys, jako vložky nebo tampóny, které používáte jednorázově a spotřebujete jich každý měsíc velké množství. A to mě taky vždycky trápilo, protože se snažím vytvářet co nejméně odpadů, zvláště těžko odbouratelných. Kalíšek je ekologická volba. Představte si, kolik vložek a tampónů jste již za ta léta koupila a vyhodila! (Za život údajně cca 10 000.)

No a pak objevíte další výhody: Používání kalíšku je zcela bez zápachu! Menstruační krev totiž sama o sobě nemá žádný zápach. Nepříjemný zápach začne vydávat až při kontaktu s vložkou nebo tampónem, které jsou napuštěné různými deodoranty. A pak do toho bakterie…

Kalíšek se doporučuje taky ženám, které trpí na opakované záněty, ekzémy, alergie a mykózy. Vložky a tampóny jsou napuštěné takovým množství „super-skvělých super-absorpčních látek“, deodorantů a bělidel, že je to vlastně samá chemie, která se skrze sliznice vstřebává do těla. Silikonový materiál, který je absolutně neutrální, udržuje přirozené zdravé prostředí.

Kalíšek je ekologický, ekonomický a neničí zdraví. Bohužel tedy na sebe nenabaluje další byznys – vložky, tampóny, doktoři, léky atd… Je to další vystoupení z bludného kruhu.

Jak se kalíšek používá? Každé 4 až 12 hodin (podle toho, jak je silná menstruace) kalíšek vytáhnete a vyprázdníte. Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy, vytvoří se podtlak, a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj a ne ven. Kalíšek se vyprazdňuje méně často, než si vyměňujete tampóny nebo vložky. Narozdíl od tampónů se krev do kalíšku neabsorbuje, kalíšek je možné po vyjmutí umýt a znovu použít. Jednou za měsíc před menstruací stačí si kalíšek vyvařit ve vodě.

Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého lékařského silikonu, z latexu a v poslední době také z termoplastu (TPE). Kalíšky z lékařského silikonu jsou nejdražší, jejich výhodou je ale to, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují.

Možná se bojíte změny, přijde vám to divné, nevíte, jestli to budete umět zavést, nebo máte spoustu dalších důvodů, proč ne. Každý má svůj čas – já rozhodně doporučuju, a pokud máte o kalíšek zájem, můžete si ho u mě i zakoupit.

Objednala jsem dvě značky – Gyncup (490 Kč)  a Gaiacup (550 Kč), a koupit je u mě můžete za stejnou cenu, kterou najdete na internetu. Oba kalíšky jsou z lékařského silikonu.

Jsem ráda, že už se neúčastním vložko-tamponového byznysu a zvu k tomu i vás. Kromě pohodlí a ekologie nakonec i ušetříte.

Máte-li o kalíšek zájem, napište mi na mail monika.winklerova gmail.com, předání někde v rámci Ostravy se dá domluvit. Jinak je kalíšek k prodeji ve studiu Yogovna, Daliborova 10, Ostrava – Mariánské Hory.

Cena: Gyncup – 490 Kč  a Gaiacup – 550 Kč.

Komentáře
 • Buďme spolu na FB:
 • Online kurz ZDARMA!
 • Chcete si zacvičit doma?

  yinyang-widget.jpg

 • Praktikujete Ashtanga vinyasa yogu?
 • Inspirace na váš email?

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Monika Winklerová) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

 • Kategorie
 • Nejnovější články