Tři kroky ke štěstí

Nedávno jsem oslavila narozeniny, tři desetiletí na tomto světě v tomto těle 😀 Navzdory některým reakcím okolí nevnímám tento okamžik nijak tragicky. Já bych neměnila, protože čím jsem starší, tím jsem uvolněnější a šťastnější. Není na to jednoduchý návod platný pro všechny, ale jsou věci, které můžou pomoct 🙂

Zrovna v den narozenin jsem se vydala na procházku se svým sousedem, tak trošku depresivním přemýšlivým mladíkem, který ze mě chtěl vymámit to tajemství – jak je to s tou jógou. Hodně se to snažil pochopit, rozebrat a shrnout, ale pochopit to asi nebude cestou ke štěstí… Začít něco dělat, to už by mohlo pomoct 😀

Nebyla jsem od přírody pozitivní člověk, spíše naopak. Vnímala jsem tu tíhu života, zodpovědnost a měla jsem k tomu všemu kolem spíše nechuť. Pamatuji si na období, kdy mi bylo opravdu zatěžko s kýmkoli promluvit, vůbec jsem nechápala, proč bych se měla s někým bavit  a o čem, nebo proč chodit ven. Pár měsíců před maturitou jsem reálně uvažovala, že se na tu školu vykašlu, vždyť je to přece marnost nad marnost, stejně je to k ničemu.

Je to sto a jedna, když srovnávám sama sebe tehdy a teď. Něco se změnilo, ale samo se to nestalo. Takže tohle je návod, který funguje na mě. Ale možná by mohl zabrat i na vás 😉

1. Využijte své tělo.

Teď to není myšleno negativně, žádné zneužití, ale využití těla jako nástroje 🙂 Je to zajímavé, jak se v našich intelektuálních životech mohlo zapomenout na něco tak přirozeného jako je práce s tělem. Hodinu tělocviku týdně na základce nejde brát vážně 😀 Intelektuálové jenom čtou, duchovní lidé zase sedí a meditují, protože o tělo tady přece nejde. Dokonalí lidé z časopisů a jejich karikatury s tělem pracují, ale často právě až na hranu onoho zneužití.

Já tělo vnímám jako nástroj – stejně jako moje emoce ovlivňují zdraví mého těla, tak mé tělo ovlivňuje mé emoce. A proto je dobré naučit se dělat s tělem to, co vyvolává radost, spokojenost a zdraví.

Vaše tělo miluje pohyb – chůzi, běh, tanec, bruslení, lyžování, jógu – cokoli! Dělejte to a uvidíte.

2. Choďte do přírody.

V betonové džungli velkoměsta je těžké se napojit na sebe sama a přírodu. Žijeme tak často odtrženi od přírodních cyklů, které nás ovlivňují, a hlavně, nevidíme tu krásu!

Když začnete chodit do přírody, nemůžete nevidět celý ten zázrak!

Ten nádherný koloběh proměn – pupeny na jaře, rašící lístky, plody, padající listí a sníh. Vše je  nádherně živé a tak úžasně propojené a doplňující se se vším. Vše je na svém místě, i vy.

3. Děkujte.

A teď to hlavní, co mi do života přináší radost – a to je vědomí a pokora. Vytvořila jsem si takový návyk se neustále zastavovat a

když vidím něco krásného – strom, slunce, měsíc, zvíře, dítě, člověka, hmyz… prostě cokoli, co mě zrovna chytí za srdce, nemůžu si pomoct, ale musím neustále děkovat.

Žijeme v tak krásném světě. Pokaždé, když něco takového zažívám, cítím se velmi slavnostně a výjimečně. Cítím, jak se o mě Bůh pěkně stará, jak mi ukazuje krásy tohoto světa. Cítím takovou vděčnost za všechny ty krásy, které mi ukazuje a za všechny ty zkušenosti a zážitky.

Poděkování je krásný zvyk, u mě na józe se bez vnitřní děkovačky neobejdeme 😀 Ale zařadit to do svého dne a programu, vás samozřejmě posune ještě dál. Tak se třeba zkuste pro začátek jen každý den před spaním na chvíli zastavit a poděkovat za všechno to pěkné, co se vám dnes stalo, za všechny lidi kolem, co vám dělají radost a dělají vás šťastnými, za všechny nové zkušenosti.

Když uvidíte něco krásného, nebraňte se tomu si to vychutnat naplno – nechte se dojmout, v duchu poděkujte.

Odvážnější mohou i spojit dlaně před srdcem (nebo jakékoli jiné děkovací gesto) nebo se poklonit. Neustálé uvědomování si toho dobrého a krásného a krásného je jako magnet na další podobné věci do vašeho života.

Věřím, že právě vděčnost a láska je to, co nás dělá šťastnými.

Krásný den 🙂

Komentáře
 • Buďme spolu na FB:
 • Online kurz ZDARMA!
 • Chcete si zacvičit doma?

  yinyang-widget.jpg

 • Praktikujete Ashtanga vinyasa yogu?
 • Inspirace na váš email?

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Monika Winklerová) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

 • Kategorie
 • Nejnovější články