Tradiční úloha ženy?

V Indii je stále krásně, sluníčko svítí a já bojuji s virózou, která mě momentálně připravila o chuť, čich i hlas. Postupně nabírám sil a včera jsem se pět minut dokonce koupala v moři :-O cestou na pláž jsem potkala skupinku žen na obrázku.

Podle toho, kde jsme vyrůstali přisuzujeme muži a ženě nějaké tradiční role. Ze starší tradice, že žena vytváří a pečuje o rodinný krb a muž venku loví, jsme nakonec nastolili rovnost pohlaví a muž i žena v naší společnosti dělají oba totéž. Ale věří snad někdo, že jsme opravdu stejní? 😉

Podívejte se na symbol rovnováhy a polarit jin a jang. Bílá doplňuje černou, obě jsou stejně výrazné a jedna od druhé jasně oddělena, žádné postupné splývání, žádná šeď. Tyto dvě polarity (v tomto případě barvy) dohromady tvoří celek, symbolizují dynamiku a rovnováhu celého vesmíru. A jak jsme na tom my a naše polarity? Docela bledě, nebo spíše šedě – černá ani bílá už se nenosí, tradiční role se neuznávají a všichni se pokoušíme umět a zvládat vše.

Indie je pestrá, najdete zde vše – ženy, které se jenom starají o rodinu a domácnost, ale i ženy, které tvrdě pracují na stavbách nebo nosí těžké náklady. Zajímavé tady je i ta tradice v určitých profesích – jak je u nás švadlena považována za ženské povolání, tak tady je to například výsadou muže, a žena jako servírka je tady taky vzácnost.

Ať už je to jakkoli, co jistě zaujme všechny ženy (a možná i muže), zdejší ženy, ať už dělají jakkoli špinavou práci jsou vždy čistě oblečené, nejčastěji v sárí. Vypadají jako princezny a bez mrknutí oka třeba nosí na hlavách těžké košíky. Mastné nádobí myjí ve studené vodě, pořád zamotané v sárí, většinou bez umyvadla prostě někde u kohoutku na zemi. Jakkoli by se všechny tyto práce mohly zdát špinavé, nestačím žasnout, jak vznešeně, čistě a žensky lze u nich vypadat.

Nechci tím říct, že snad každá žena by měla být hospodyně, jde spíše o to, najít ve svém životě prostor, kde svou ženskou energii projevit a rozvíjet. Jak vidíte, jde to všude 🙂

Komentáře
 • Buďme spolu na FB:
 • Online kurz ZDARMA!
 • Chcete si zacvičit doma?

  yinyang-widget.jpg

 • Praktikujete Ashtanga vinyasa yogu?
 • Inspirace na váš email?

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Monika Winklerová) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

 • Kategorie
 • Nejnovější články