Žijme vědomě v posvátném těle na posvátném místě

Ještě před pár lety by mi přišlo naprosto šílené a vrcholně alternativní (a divné) mít doma oltář. Takovým oltářem našich domácností se v posledním století stala televize. Tu jsem ale nepřijala, tak jsem musela hledat…

Tedy hledat… ono vlastně stačí se zastavit a pozorně podívat kolem sebe. Příroda, stromy, kameny, nebe, hvězdy, měsíc – když se zastavíme a napojíme na přírodu, zázrak a posvátnost toho všeho kolem snad nejde nevidět. A pak další zázraky – člověk, naše úžasné tělo a jeho schopnost stvořit nový život. Snad se shodneme na tom, že to je mnohem úžasnější než nový operační systém počítače… 😉

WP_20151230_16_00_29_Rich

Bohužel jsem si zvykli brát všechny tyto věci za samozřejmost a prociťovat úctu a lásku tak nějak nemáme čas. Přitom věřím, že to je nakonec to nejlepší, co můžeme pro sebe udělat – vnést posvátnost zpátky do našich životů. Pro své štěstí, ale i nalezení klidu. S pokorou vnímat všechny vyšší síly kolem nás. Obdivovat je a klanět se jim.

Udělat si doma oltář je nádherný symbol.

WP_20151222_15_21_17_RichDáváme tím najevo, že respektujeme a uctíváme krásu a božskost v sobě i ve světě kolem. Na oltáři můžeme mít různé posvátné symboly nebo předměty, můžeme tam mít symboly přírody, jednotlivých elementů, můžeme tam mít obrázek světce nebo boha z náboženské tradice, která je nám blízká. Každý den můžeme na oltáři zapálit svíčku a připomenout si a napojit se na to božské v nás a spatřit božské všude kolem. Pokud si chceme pohrát, můžeme svůj oltář obměňovat třeba se změnou ročních období nebo se zaměřit na to, co chceme ve svém životě posílit.

Kdo je vlastně dál?

Byla jsem zaskočena na první cestě v Indii, že lidé to s těmi bohy ještě myslí vážně. Považovala jsem se za příslušnici vyspělejší kultury, která už takovéto berličky nepotřebuje.

Bohužel naše kultura je tak trochu mrtvá nebo chladná, na vše se díváme mechanicky, pragmaticky a racionálně.

A co tímto svým chováním vytváříme? Člověka, který potom v dospělosti horko těžko navazuje důvěrné vztahy a je ztracen, protože nezná své vlastní postavení v rámci společnosti, necítí, že by měl na této planetě svůj úkol, a tak trpí úzkostmi a depresemi. Neváží si vlastního těla, bere jej jako mechanický stroj nebo počítač, a tak místo aby jej s láskou opečovával po něm jednoduše vyžaduje stoprocentní poslušnost. V případě poruchy – vyměňuje součástky a lamentuje, co mu to dodali za špatný kus…

A člověk, který vidí ten zázrak a cítí své napojení?

jezisVí, že je tady správně, cítí své poslání. Cítí, že nikdy nemůže být špatně – že je vždy ve správný čas na správném místě a vše se mu děje z nějakého důvodu. Tudíž nemá chuť se vzpírat, ale chce se učit. Své tělo přijímá jako chrám své duše a s láskou o něj pečuje a k němu promlouvá. V případě nemoci se ho táže, co mu chce tělo říci a o uzdravení může žádat síly, které uctívá.

Nemusíme do dalekých kultur, stačí citovat Ježíše: „Věř a víra tvá tě uzdraví.“


WP_20160208_09_58_08_RichPokud vám váš život připadá vyprahlý, nemáte čas chodit nikam do přírody a pozorovat krásu kolem, nedovolíte si zastavit a meditovat, udělejte si doma oltář.

Nemusí to být nic velkého. Stačí jedna soška, svatý obrázek nebo větev vašeho oblíbeného stromu… Každý den se jen na chvíli zastavte u oltáře nebo zapalte svíčku na připomenutí vyšších sil ve vás i kolem vás. Pomaličku tak začnete budovat energii a bude stále snazší a snazší žít ve „vědomí zázraku“, v posvátnu.

Komentáře
 • Buďme spolu na FB:
 • Online kurz ZDARMA!
 • Chcete si zacvičit doma?

  yinyang-widget.jpg

 • Praktikujete Ashtanga vinyasa yogu?
 • Inspirace na váš email?

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Monika Winklerová) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

 • Kategorie
 • Nejnovější články